Stanisław Antoni Surma: Wspomnienia ucznia LO-1 w latach 1953-58

Motto: Nullus dies sine linea

Ziemia Rawicka to moja i mojej rodziny druga „mała ojczyzna”, w której się wychowałem i chodziłem do szkół [1,2,5,6]. Do Bojanowa przybyliśmy w 1945 r. w transporcie kolejowym PUR z Gumnisk-Tarnowa via Zabrze i Katowice. Społeczność Bojanowian dobrze przyjęła powojenny zrzut „spadochróniorzy” – rodziny repatriantów z Kresów południowo-wschodnich [3,4]. Trzy mieszkania przy ul. Dworcowej 125, opuszczone przez rodzinę niemieckiego oficera, przydzielono nam i dwóm rodzinom moich krajanów. Mieliśmy traumę po nocnym bombardowaniu Lwowa latem 1944, kiedy przy ul. Wagonowej bomba trafiła w kamienicę; nasz „schron” w piwnicy ocalał, a rankiem wydobyto nas zasypanych pyłem. Polskie rodziny podczas II WŚ chroniły się we Lwowie przed niesłychanie okrutnymi tzw. czystkami etnicznymi, zadawanymi z rąk nacjonalistów banderowców na Wołyniu i Ziemi Lwowsko-Tarnopolskiej. Przed II WŚ, na Kresach Wschodnich polscy katolicy zgodnie żyli z unitami z rodzin polsko-ukraińskich lub ukraińskich, podobnie jak w Wielkopolsce katolicy z protestantami z rodzin polsko-niemieckich lub niemieckich. Te słowa kieruję do młodzieży przyszłością żyjącej, gdy zaś my najstarsi – czasem przeszłym… Dziennikarska sonda uliczna w latach 2000. w jednym z dużych miast Polski pokazała, że większość nastolatków zapytanych o postać B. Bieruta, pierwszego prezydenta PRL, nic o nim nie słyszała.

PROF. DR HAB. N. MED. ROMUALD BICZYSKO - ABSOLWENT 1951 R.

Czytaj więcej...

 

 
WSPOMNIENIA

W kwietniu uczeń klasy maturalnej Mikołaj Zawada perfekcyjnym wykonaniem prac metodą origami zapewnił sobie miejsce w finale XII Konkursu Matematycznego Origami „Żuraw” organizowanego przez Instytut Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Celem tego konkursu jest rozwijanie wyobraźni geometrycznej, wiedzy z geometrii przestrzennej, sprawności manualnej i koncentracji oraz kształtowanie zamiłowania do sztuki origami, jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu. 

 

Starosta Rawicki zaprasza absolwentów szkół prowadzonych przez Powiat Rawicki, którzy uzyskali świadectwo dojrzałości, do składania wniosków na stypendia ufundowane przez Wyższą Szkołę Handlu i Usług w Poznaniu. Szczegóły znajdziecie, klikając na poniższy link:

http://powiatrawicki.pl/www/nabor-wnioskow-o-stypendia-wyzszej-szkoly-handlu-i-uslug-w-poznaniu/

Czytaj więcej...Marzec to wyjątkowy miesiąc dla matematyki. Wiele ważnych wydarzeń podkreślających znaczenie tej dyscypliny naukowej przypada właśnie w tym miesiącu. 12 marca obchodzimy Ogólnopolski Dzień Matematyki, 14 marca wraz z Dniem Liczby Pi i urodzinami Alberta Einsteina obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Matematyki, a 30 marca przypadają urodziny wybitnego polskiego matematyka Stefana Banacha. W tym roku, w wyjątkowych okolicznościach zdalnego nauczania, nasza szkoła również postanowiła uczcić Królową Nauk poprzez uczestnictwo w ciekawych wykładach, zdalnych warsztatach , prezentacjach i quizach. 

Czytaj więcej...

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj więcej...

  

Dnia 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody,  z tej okazji  uczniowie klas trzecich w ramach lekcji biologii  zostali zaproszeni do udziału w konkursie  na najciekawszy plakat dotyczący szeroko rozumianej ochrony środowiska. Najciekawszą pracę wykonała  Wiktoria Kaczmarek z klasy III b.  Innym zadanie dla uczniów był interdyscyplinarny quiz przygotowany przez nauczycieli przedmiotów przyrodniczych dotyczący  wody  - jej budowy, właściwości i  znaczenia  dla organizmów żywych. Największą wiedzą  wykazał  się Wiktor Włodarczyk z klasy III c.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Zespół  przedmiotów przyrodniczych

Czytaj więcej...

 

17 marca 2021 r. w naszym liceum odbył się internetowy turniej szachowy, zorganizowany na platformie lichess.org we współpracy z panem M. Kowalczukiem – trenerem Rawickiego Uczniowskiego Klubu Szachowego „Korona -  Rawbud  Rawicz”. Uczniowie grali tempem 5 min.+5 s. Gra wzbudziła wiele emocji i zwrotów akcji. Ostatecznie zwycięzcą turnieju okazał się Wiktor Florczyk (II ap), który wyprzedził Michała Kasprzaka (II ap ) oraz Dawida Świadka (I ap).

Obecna sytuacja jest świetną okazją do zgłębiania tajników tej wyjątkowej gry, która uczy logicznego i konstruktywnego myślenia oraz znacząco poprawia pamięć i koncentrację.

Od kilku dni, na stronie I LO w Rawiczu działa WIRTUALNY SPACER PO SZKOLE, za pomocą którego można obejrzeć  liceum, boisko i salę sportową.

Ósmoklasisto nie możesz przyjść na Drzwi Otwarte do I LO w Rawiczu, zapraszamy Cię do odwiedzenia murów naszej szkoły poprzez wirtualny spacer. Jak to zrobić?

Wystarczy, że klikniesz w podany link: https://webobook.com/public/604b3e72c9215200150f10e2,en

i już możesz obejrzeć budynek wraz klasami, biblioteką i bufetem szkolnym, a następnie pospacerujesz po boisku i sali sportowej.

W  dniu  19  marca    odbył   się  wykład  dr Jakuba Jakubowskiego z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM  pt.  Lęk   jako    narzędzie  sterowania  ludźmi.  Odbył  się  on    dzięki wykorzystaniu  platformy  MS  TEAMS.  Uczestnikami  byli  uczniowie  klas  o   profilu  dziennikarsko  -  prawnym   i  humanistycznym , nad  którymi   patronat  sprawuje  UAM w Poznaniu.  Wykładowca   przedstawił  czynniki,  które  wpływają  na  możliwość  sterowania   ludźmi. Jednym  z  nich  jest  właśnie  lęk. 

Projekt dla uczniów w języku niemieckim

W lutym br. uczniowie z wiodącym językiem niemieckim w naszej szkole wzięli udział w projekcie językowym, którego celem było skłonienie do refleksji  nad rzeczywistością, w której  przyszlo nam funkcjonować. Jest to trudny czas, który musimy przetrwać. Myślenie w kategoriach pesymistycznych z pewnością nie pomoże.  Sztuką jest znaleźć w goryczy  NADZIEJĘ  i DOSTRZEC DOBRE W ZŁYM. 

Czytaj więcej...2 marca w warunkach reżimu sanitarnego i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa odbył się etap szkolny IX Międzypowiatowego Przedmaturalnego Konkursu Matematycznego „MAT(G)ŬRA”.

Główne cele konkursu to:

  • rozwijanie motywacji do doskonalenia umiejętności z nauk ścisłych
  • promowanie uczniów posiadających ponadprzeciętną wiedzę i zdolności matematyczne
  • stworzenie możliwości szlachetnej rywalizacji.

W zmaganiach konkursowych na etapie szkolnym wzięło udział 15 uczniów.

Miło nam poinformować, że do etapu finałowego zakwalifikowały się następujące osoby: Klaudia Góźdź kl. I AP, Aleksandra Barańska kl. II B, Jakub Żurek kl. II AP oraz Mikołaj Zawada kl. III A.

Czytaj więcej...

Jednym z działań promocyjnych w tym roku było ogłoszenie konkursu na najlepszy plakat promujący profil biologiczno-chemiczny. Konkurs skierowany był do uczniów klas pierwszych i drugich rozszerzających biologię i chemię w naszej szkole. Prace można było wykonywać indywidualnie lub w zespołach dwu- lub trzyosobowych w dowolnym programie graficznym.

Decyzją komisji konkursowej zespołu przedmiotów przyrodniczych pierwsze trzy miejsca zdobyły plakaty wykonane przez:

I miejsce Marta Woźnica i Maria Adamczak kl.2B

II miejsce Kornelia Kapała i Joanna Bela kl. 2BP

III miejsce Roksana Domicz, Zofia Plewińska ,Weronika Skiba  kl. 2B

Podkategorie