O KONIUGACJI – CZYLI NASZE TRADYCJE ARTYSTYCZNE

„Koniugacja” to nazwa grupy artystycznej działającej od 1977 roku przy Liceum Ogólnokształcącym w Rawiczu.

Formacja ta była laureatem wielu przeglądów teatralnych, recytatorskich i festiwali piosenki poetyckiej. Obecny skład zespołu stanowią głównie absolwenci Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu z różnych roczników i pokoleń, których łączy przyjaźń i wspólna pasja...

Założycielem grupy i kompozytorem wszystkich utworów jest Marian Przybył - niegdyś członek ,,Teatru Ósmego Dnia” w Poznaniu, kompozytor muzyki do tekstów poetyckich, współpracujący z takimi artystami jak Zenon Laskowik czy Anna Szmetereling-Jantar.

W 1971 roku Marian Przybył podjął pracę polonisty w Liceum Ogólnokształcącym w Rawiczu i zainspirował młodzież do twórczych działań – jego uczniowie zaczęli pisać wiersze, tworzyć piosenki, zgłębiać tajniki dobrej recytacji.

W 1977 roku Marian Przybył założył teatr poezji i wystawił spektakl pod tytułem „Człowiek, którego nie ma”, a w następnym roku, we współpracy z Henrykiem Pawłowskim prowadził  teatr, który przyjął nazwę „Koniugacja”.

Nazwę „Koniugacja” zaproponował w 1977 roku Henryk Pawłowski.

Dlaczego „Koniugacja”?

Genezę nazwy Marian Przybył wspomina następująco:

"Staliśmy na nocnej ulicy. Rozmawialiśmy o wolności, jej granicach i tak przypadkowo zupełnie odkryliśmy, że te granice stanowią czas, drugi człowiek, strony, tryby (wówczas dominował tryb rozkazujący). A więc odmieniamy się jak czasowniki…”.

Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych „Koniugacja” osiągała  znaczące sukcesy: Marian Przybył zdobył główną nagrodę w Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Miłosnej „Amor”, Eleonora Młoda została finalistką Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w kategorii poezji śpiewanej i koncertowała w Warszawie w Starej Pomarańczarni, a w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Drzonkowie nagrany został program telewizyjny dla młodzieży z wykorzystaniem autorskiego repertuaru.

W 1978 roku „Koniugacja” rozpoczęła pracę nad spektaklem „Tak stoimy, ręce krzyżem” zrodzonym z doświadczeń Teatru Grotowskiego. Spektakl ten był przejmującą analizą klimatu moralnego i politycznego lat siedemdziesiątych. Koniugacja zdobyła wówczas I nagrodę na Festiwalu Małych Form „Temafor 78”, a także Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Amatorskich w Gdańsku. Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych „Koniugację” tworzyli m.in. Krzysztof Okoń, Wojciech Krenz, Jerzy i Krzysztof Lachowiczowie, Grzegorz Kołcz,  Dorota Łukowiak, Włodzimierz Kalitka, Małgorzata Norberczak, Mieczysław Jankowiak, Lidia Kokocińska, Iwona Nowicka, Bogdan Jędraś, Janina Śmigielska, Anna Waliszewska.

Koniugacja 1977 78

KONIUGACJA
W LATACH 1977 - 1978

Ogolnopolski Festiwal Teatrow Amatorskich w Gdansku 1979 r

OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL TEATRÓW AMATORSKICH
GDAŃSK 1979 R.

W 1986 roku „Koniugacja” zdobyła III nagrodę na Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy poezję” w Olsztynie. W 1985 i 1987 roku formacja znalazła się dwukrotnie w gronie laureatów na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie – występowali tam wówczas Piotr Popielas i Tomasz Karmiński, Renata Mikołajczyk, Jolanta Murawa oraz Tomasz Basiński i Krzysztof Musioł. W 1987 roku na krakowskim festiwalu „Koniugacja” znalazła się wśród takich laureatów i wykonawców jak kabaret „Potem", Mariusz Lubomski czy Renata Przemyk. Zespół koncertował również z orkiestrą Zbigniewa Górnego w Poznaniu. W  latach osiemdziesiątych ostatni koncert zespołu miał miejsce w klubie „Akumulatory" w Poznaniu, gdzie „Koniugacja” występowała ze „Starym Dobrym Małżeństwem". „Koniugację” można było usłyszeć także w radiowej „Trójce” – audycję prowadził Wojciech Mann, a o zespole wypowiadał się pozytywnie Krzesimir Dębski.

Koniugacja 1984 85

KONIUGACJA
W LATACH 1984 - 1985

W latach dziewięćdziesiątych Jacek Kleszczyński i Linda Dawidziak byli finalistami Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w kategorii „Poezja śpiewana”.

W 1996 roku „Koniugacja” zaprezentowała spektakl muzyczny z okazji Ogólnopolskiego Zjazdu Więźniów Okresu Stalinowskiego.

W kolejnych latach „Koniugacja” działała przede wszystkim jako grupa redakcyjna, pisząc teksty do czasopisma oświatowego „Problemy oświaty i wychowania”. Członkowie grupy prowadzili dyskusję o modelu szkoły - nawiązywali kontakty i przeprowadzali wywiady z naukowcami z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także korespondowali okolicznościowo z uznanymi twórcami takimi jak Gustaw Herling-Grudziński czy ks. Jan Twardowski, u którego zresztą grupa gościła w Warszawie.

W 2010 roku członkowie formacji spotkali się ponownie przy okazji 90-lecia I Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu i w ramach podziękowania przygotowali benefis Mariana Przybyła. Benefis ten, prowadzony przez Dorotę Łukowiak i Jacka Pietrzyka, odbył się w maju 2011 roku w Domu Kultury w Rawiczu i miał stanowić jednorazowe przedsięwzięcie, ale klimat, jaki się wtedy zrodził, był powodem założenia Stowarzyszenia Ruchu Artystycznego „Koniugacja”, którego prezesem został Tomasz Karmiński.

proba koniugaji w liceum listopad 2012

PRÓBA KONIUGACJI W AULI LICEUM
LISTOPAD 2012 R.

KONCERT Z OKAZJI 35 LEIA

KONCERT Z OKAZJI 35-LECIA KONIUGACJI
2013 R.

Do chwili obecnej zespół dał kilkadziesiąt koncertów w różnych miejscach, m.in. w Częstochowie, Lesznie czy schronisku „Odrodzenie” w Karkonoszach. Kilka koncertów odbyło się w I Liceum Ogólnokształcącym w Rawiczu, z którym zespół ściśle współpracuje do chwili obecnej.

2013 noc pasji i talentow koncert koniugacji 2

KONCERT KONIUGACJI PODCZAS NOCY PASJI I TALENTÓW
2013 R.

2016 KONIUGACJA KONCERT W LICEUM 9

KONCERT KONIUGACJI W LICEUM
2016 R.

2017 KONIUGACJA KONCERT W LICEUM 19

KONCERT KONIUGCJI W LICEUM
2017 R.

W 2014 roku w Domu Kultury w Rawiczu „Koniugacja” wystawiła spektakl muzyczny „Senna materia” ze scenografią Igora Demutha.

We współpracy z Dariuszem Ratajczakiem zespół nagrał także teledyski do piosenek „Jeźdźcy” (sł. Roman Kal) oraz „Z lat dziecięcych” (sł. B. Leśmian) https://www.youtube.com/watch?v=qxLMCf1C8oY ; https://www.youtube.com/watch?v=R9s4zOYXxPs .

Muzycy, Karolina Tuz i Tomasz Karmiński na nowo zaaranżowali ponad 50 utworów z muzyką Mariana Przybyła – część z nich jest dostępna w serwisie internetowym YouTube oraz na profilu społecznościowym Facebook (https://www.facebook.com/koniugacja).

Trwają zarazem przygotowania do nagrania płyty z utworami wykonywanymi przez zespół.

Dzięki zaangażowaniu Dyrektora Domu Kultury w Rawiczu, Dariusza Taraszkiewicza w latach 2017-2019 trzykrotnie odbył się Festiwal Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej „Koniugacje”. Koncerty laureatów prowadził Bogusław Sobczuk, a „Koniugacja” śpiewała z Jarosławem Wasikiem i Mirosławem Czyżykiewiczem.

Trzecia edycja Festiwalu KONIUGACJE

FESTIWAL POEZJI ŚPIEWANEJ I PIOSENKI AUTORSKIEJ „KONIUGACJE"
RAWICZ 2019 R.

Trzecia edycja Festiwalu KONIUGACJE 2020 2

FESTIWAL POEZJI ŚPIEWANEJ I PIOSENKI AUTORSKIEJ „KONIUGACJE"
RAWICZ 2019 R.

W ostatnich latach w grupie działali m.in. Wojciech Danielczyk, Tomasz Kirstajn, Julia Łukowiak, Elonora Młoda, Jacek Pietrzyk, Patrycja Zyskowska, Marta Puślecka, Dorota Łukowiak, Iwona Nowicka-Korobacz, Renata Mikołajczyk, Lidia Matuszewska-Kokocińska, Maja Karmińska, Sabina Klak. 

Dziesięcioletni okres działalności odnowionej ,,Koniugacji” podsumował Koncert 40-lecia, który odbył się w Domu Kultury w Rawiczu. Koncert został w całości zarejestrowany i można oglądać go na stronie serwisu Youtube (https://www.youtube.com/watch?v=ii6m0yRvvwM).

40 lat koniugacji 2

KONCERT Z OKAZJI 40-LECIA KONIUGACJI
2018 R.

40 lat koniugacji

KONCERT Z OKAZJI 40-LECIA KONIUGACJI
2018 R.

Obecnie formację tworzą Marian Przybył, Tomasz Karmiński, Karolina Tuz, Wanda Kupczyk, Dagmara Trzeciak, Maria Nowińska, Anna Pawluś, Ewa Szczukiewicz, Igor Demuth, Sara Kicińska, Piotr Popielas, Jacek Kleszczyński.

Zespołowi towarzyszyli instrumentaliści: Mateusz Pęciak, Mikołaj Lisowski, Edward Piniuta, Adam Karmiński, Marceli Foltan, Fabian Maćkowiak, Jarosław Maćkowiak.

„Koniugacja” wykonuje utwory wielu znanych poetów, m.in. Bolesława Leśmiana, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Nowaka, Anny Achmatowej, Stanisława Barańczaka, Bruno Jasieńskiego, Tymoteusza Karpowicza, Leszka Aleksandra Moczulskiego, Henryka Pawłowskiego.

Muzykę do wszystkich utworów skomponował Marian Przybył.

Stowarzyszenie Ruch Artystyczny „Koniugacja” wspierają m.in. Starostwo Powiatu Rawickiego, Burmistrz oraz pracownicy Urzędu Miasta i Gminy w Rawiczu, Dyrekcja I Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu oraz Dyrekcja i pracownicy Domu Kultury w Rawiczu, którym składamy serdeczne podziękowania.    

Jedną z pieśni wykonywanych przez „Koniugację” jest utwór do słów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Tych miłości” – padają w nim ważkie słowa:

„Ponad nami czas miłości…”.

Mamy nadzieję, że słowa te staną się mottem dla wykonawców i odbiorców.

Opracował:
Jacek Kleszczyński
Konsultacja merytoryczna:
 Tomasz Karmiński