W Polsce Dzień Drzewa odbywa się od 2002 r w dniu 10 października. Jest organizowany przez stowarzyszenia ekologiczne, szkoły i nadleśnictwa. W ramach tego święta prowadzona jest akcja sadzenia drzew, oraz towarzyszy jej program edukacji ekologicznej. Nasza szkoła włączyła się do tej jesiennej akcji w dniu 8 października 2021 r. podczas rowerowej wycieczki klasy I BP do leśniczówki Kawcze.

Młodzież i opiekunowie zostali serdecznie przywitani przez gospodarza terenu, pana Macieja Rybackiego, który w bardzo ciekawy sposób przybliżył nam zawiłości związane z gospodarowaniem niezwykle złożonego ekosystemu, jakim jest las. Pan leśniczy omówił m.in. problem „urządzania lasu”. Udowodnił nam, jak jest to ważna dziedzina leśnictwa, gdzie równomiernie łączy się teorię nauk leśnych z wieloletnią praktyką oraz doświadczeniem terenowym leśników. Bo urządzanie lasu opisuje jego dzisiejszy stan i planuje przyszłą gospodarkę, czyli wyznacza cele do osiągnięcia. To niesłychanie ważna dziedzina, bo podporządkowana jej jest cała działalność leśników i plan urządzania lasu, zwany operatem jest swojego rodzaju „biblią leśniczego” – mówił p. M. Rybacki.

Po wykładzie i pogadance zabraliśmy się za konkretne działania – sadzenie lasu, a właściwie dosadzenie młodych modrzewi na obszarze leśnictwa Kawcze, gdzie w roku ubiegłym powstało poletko leśne w kształcie liter LO z wiązów i modrzewi z okazji obchodów 100-lecia szkoły.

Każdy z uczestników akcji posadził „swojego” modrzewia, a następnie wszystkie sadzonki zostały obficie podlane wodą, by zapewnić im powiązanie z glebą.

Na koniec akcji „dzień Drzewa” pan leśniczy zapewnił nam bezpieczne ognisko w lesie, przy którym młodzież mogła zjeść ciepły posiłek i podzielić się wrażeniami z pożytecznie spędzonego dnia.

Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele zespołu przedmiotów przyrodniczych: p. Justyna Malepsza-Węcłaś, p. Eliza Franciszkiewicz-Łakoma i p. Andrzej Lisek.

 

Nauczyciele zespołu przedmiotów przyrodniczych

image0

image9

image10